Inlocuire continut in baza de date - Wordpress

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
d_alinus2004
Mesaje: 21

Inlocuire continut in baza de date - Wordpress

Sall all,

Am o baza de date mysql de la wordpress, este vorba de tabelul "wp_posts" de la wordpress.
Am salvat baza de date in format .csv, dupa care am inlocuit titlurile si continutul; insa structura a ramas la fel.
Am dat apoi import in baza de date, mi'-a aratat un mesaj unde scria ca totul a fost OK, dupa care am vazut ca pe site nu sa intamplat nimic.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cum se face? Am gresit extensia? Trebuia sa import sub alt format, sau unde este problema?
Pentru ca am refacut acela lucru de mai multe ori insa fara nici un rezultat.

In principiu doresc sa transfer titlurile si continutul din alta baza de date, in aceasta baza de date, insa cele 2 tabele nu au aceiasi structura si de aceea sunt nevoit sa inlocuiesc continutul in acest mod.

Va multumesc frumos si astept un ajutor din partea voastra.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Incearca sa faci export /import in format .sql (fisierul se poate deschide cu Notepad++). La inlocuiri, e bine sa eviti adaugarea de ghilimele simple sau duble, fiindca poate trebuie, sau nu, sa fie precedate de caracterul " \ " (escapate).
Dupa Import verifica tabelul in PhpMyAdmin si tot acolo fa de proba cateva Select-uri.

- In rest, nu ma pricep la Wordpress, poate altcineva.

d_alinus2004 Mesaje: 21
salut,

Multumesc pentru raspuns.. In mare cam asta am facut si inainte. Numai ca am salvat cu formatul .csv

este musia necesar cu .sql !?

Numai bine

MarPlo Mesaje: 4343
Nu am folosit .csv, dar daca dupa import tabelul e creat cu toate coloanele si randurile, e bun.
Poate ca problema e legata de Wordpress, dependente de alte tabele; cine cunoaste stie.
Incearca si pe alte forumuri mai mari, cu utilizatori Wordpress, cum ar fi:
invatam.net
forum.softpedia.com

Subiecte similare