Meniu in mai multe pagini html si pozitionare element flash

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
virus_roby
Mesaje: 3

Meniu in mai multe pagini html si pozitionare element flash

Salut,

M-am apucat acum vreo 1 luna sa invat HTML/CSS si mi-am facut si un site simplu,de prezentare a firmei la care lucrez.
Nu am intampinat pana acum nici o problema majora....si acum am dat de 2 care sunt urmatoarele :

1)Am un meniu orizontal cu 6 link-uri la alte pagini dar mi-l afiseaza doar pe prima pagina....adica sunt pe pagina continut.html si vad meniul iar daca dau click pe "Despre noi" imi deschide pagina dar dispare meniul.
Am incercat sa copiez codul de la meniu.html in toate paginile si mi-l afiseaza peste tot dar se repeta face picture in picture.
Stiu ca aici ar trebuii sa fac un meniu in PHP dar nu vreau sa ma arunc in toate limbajele de programare deodata.
Rog solutie in HTML/CSS...daca exista.

2)Sub meniu vreau sa am o animatie simpla (un slideshow) cu poze din domeniul de activitate al firmei.
Animatia am facut-o in Aleo Flash am copiat codul html care il genereaza programul si imi afiseaza animatia in partea de stanga-sus a ecranului.
Am incercat cu sa o repozitionez unde vreau eu cu <div> si CSS dar nu a mers...apoi i-am introdus in codul generat de Aleo Flash tag-ul <align="center"> si nici asa nu vrea.
Daca stie cineva cum pot rezolva raman profund recunoscator.

Multumesc !

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Afisarea meniului in toate paginile, prin adaugare codului html cu meniul in fiecare ar trebui sa functioneze, daca e adaugat in acelasi mod.
Pentru problema asta, cat si cea cu pozitionare element Flash, mai bine adaugi aici codul html cu ceea ce ai facut.

virus_roby Mesaje: 3
Salut !
Scuze de intarziere si multumesc ca incerci sa ma ajuti MarPlo.

Am rezolvat partial problema cu meniul (merge doar in IE)....acum o sa vreau sa adaug un link nou in el si cand ma gandesc ca tre' sa le iau pe rand imi dau seama ca asta e o metoda foarte proasta de a face un meniu dar merge asa de inceput.
Intrebarea mea este de ce nu merge si in Mozilla ?
Codul pentru pagina principala este :

Cod: Selectaţi tot

<html>
<head>
<title>Elmarom Grup SRL</title>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="Site.css" />
<meta content="text/html; charset=UTF-8" http-equiv=Content-Type>
<meta name="description" content="Elmarom Grup SRL - firma autozizata ANRE pentru executie bransamente electrice">
</head>
<body>
---Cod generat de programul de animatie----
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000"
	codebase="http://fpdownload.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0"
	width="900" height="250" align="center" valign="midle">

  <param name="movie" value="Slide banner.swf" />
  <param name="quality" value="high" />
  <param name="allowFullScreen" value="true" />
  <param name="allowScriptAccess" value="always" />
  <param name="wmode" value="transparent">
  <embed src="Slide banner.swf"
         quality="high"
         type="application/x-shockwave-flash"
         WMODE="transparent"
         width="900"
         height="250"
         allowFullScreen="true"
	  pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"
         allowScriptAccess="always" />
</object>
-----Pana aici------

<nav>
<ul>
<li> <h2 face="Times New Roman" font size="3"> <a href="Prezentare.html">Despre noi </a> </h2> </li>
<li> <h2 face="Times New Roman" font size="3"> <a href="Clienti.html">Clienti </a> </h2> </li>
<li> <h2 face="Times New Roman" font size="3"> <a href="Personal.html">Personal </a> </h2> </li>
<li> <h2 face="Times New Roman" font size="3"> <a href="Echipamente.html">Echipamente </a> </h2> </li>
<li> <h2 face="Times New Roman" font size="3"> <a href="Parteneri.html">Parteneri </a> <h2> </li>
<li> <h2 face="Times New Roman" font size="3"> <a href="Contact.html">Contact </a> </h2> </li>
</ul>
</nav>
<body background="Img/Fundal1.jpg"/>
</body>
</html>
In celalalte pagini unde am vrut meniul am copiat partea din <nav> si am introdus in header <style type="text/css"> si codul din Site.css ca sa il afiseze orizontal si etc.

Cu repozitionarea Flash-ulul nu-i dau de cap deloc.
Practic ceea ce vreau este a aceasta animatie (un slideshow cu poze) sa apara in centrul ecranului si la ? px de marginea de sus in toate paginile.
Programul a generat o pagina numita Slide banner.html cu codul :

Cod: Selectaţi tot

<html>
<head>
<title>Aleo Flash Slideshow Gallery Maker</title>
</head>
<body>
 <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://fpdownload.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" width="900" height="250">

  <param name="movie" value="Slide banner.swf" />
  <param name="quality" value="high" />
  <param name="allowFullScreen" value="true" />
  <param name="allowScriptAccess" value="always" />
  <param name="wmode" value="transparent">
  <embed src="Slide banner.swf"
         quality="high"
         type="application/x-shockwave-flash"
         WMODE="transparent"
         width="900"
         height="250"
	 allowFullScreen="true"
	 pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"
         allowScriptAccess="always" />
</object>
</body>
</html>
Eu am incercat sa ai adaug in cod-ul generat de program-ul de animatie align si valign dar nu merge....apoi am bagat acest "object" intr-un div numit chiar "slide" si am facut un CSS "Animatie.css" cu codul :

Cod: Selectaţi tot

#slide {
	margin-left:250px;
	margin-top:127px;
}
Si nici asa nu merge.

Marius Mesaje: 60
Salut
Ce incerci sa faci iti cam depaseste cunostintele si experienta fiindca nu ai exersat suficient html si css, mai bine mai studiezi.
- Nu se adauga un al doilea <body> in cod, cum e la tine: "<body background="Img/Fundal1.jpg"/>".
- Lipseste "doctype" de la inceputul documentului:

Cod: Selectaţi tot

<!doctype html>
<html lang="ro">
<head>
...
In prezent, pentru stilul, dimensiunea si pozitionarea elementelor in pagina se foloseste css; ma refer la meniu, ar fi mai simplu si usor asa:

Cod: Selectaţi tot

<nav id="side_menu">
<ul>
<li><a href="Prezentare.html">Despre noi </a></li>
<li><a href="Clienti.html">Clienti </a></li>
<li><a href="Personal.html">Personal </a></li>
<li><a href="Echipamente.html">Echipamente </a></li>
<li><a href="Parteneri.html">Parteneri </a></li>
<li><a href="Contact.html">Contact </a></li>
</ul>
</nav>
Iar in css:

Cod: Selectaţi tot

#side_menu ul {
  font-family:"Times New Roman";
  font-size:20px;
}
Elementul Flash e bine sa fie adaugat intr-un Div, iar pentru pozitionare exacta in pagina, depinde si de celealte elemente: meniu, continut; se afecteaza dupa cum le dai setarile in css.
Poti folosi position:absolute; (si cu proprietatile: top , left), dar fiindca nu ai experienta, vei gasi ca altceva nu e cum trebuie; dar asa inveti si capeti experienta, corectand.

virus_roby Mesaje: 3
Merci pentru ajutor.....stiu ca vreau cam multe asa deodata dar asa este cand esti entuziasmat.

Subiecte similare