Modificare cod in caz de PHP short tags nefunctional

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
adrian_ady
Mesaje: 80

Modificare cod in caz de PHP short tags nefunctional

Salutare,
revin dupa o perioada relativ mare cu o nedumerire.
Timp de circa 10 ani, site-ul a functionat cu acest tip de "aranjament":

Cod: Selectaţi tot

<?php
if($number > 0)
   {?>
      <p>------</p>
      <div>
         <? if($city == "Boston") {?><p>-----</p><?} ?>
         <? if($city == "Paris") {?><p>-----</p><?} ?>
      </div>
      <div>------</div>
    <?}
?>
De saptamana trecuta nimic nu mai functioneaza, am inteles ca nu mai sunt activate short-tagurile PHP pe server si ca trebuie sa inlocuiesc totul. Imi este extrem de greu mai ales ca nu stiu cum sa scriu php in interiorul altui php ce pana acum era OK.

Varianta noua cu "echo":

Cod: Selectaţi tot

<php
if($number > 0)
  echo '
      <p>------</p>
      <div>
         <--! aici nu suporta -->   <?php if($city == "Boston") echo '<p>-----</p>'; ?>
         <--! nici aici nu suporta -->  <?php if($city == "Paris") echo '<p>-----</p>'; ?>
      </div>
      <div>------</div>
    ';
?>
Ma puteti ajuta? Trebuie sa fac modificari titanice, chiar ma gandesc sa inchid site-ul in cazul in care nu voi reusi. Versiunea PHP pe serverul de gazduire: 5.4.45

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Conform noilor versiuni php, sintaxa cu php short-tags nu mai e sustinuta; deci modificarile respective trebuie facute.
- Daca ai un numar de fisiere relativ acceptabil, sa spunem maxim 50-60, poti incerca sa faci manual acele modificari. Dureaza ceva timp, dar e realizabil.
- La un numar mare de fisiere ce trebuie modificate s-ar folosi un sistem autmat, dar personal nu cunosc o astfel de aplicatie.
La o scurta cautare pe internet am vazut ca ar fi ceva pentru linux care face automat modificarile, dar cu un php care are short_open_tag On.
Vezi ce gasesti pe internet la cautare: " modify script php short tags ".

Subiecte similare