Problema date ziua urmatoare din Script meteo-yahoo

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
dim
Mesaje: 61

Problema date ziua urmatoare din Script meteo-yahoo

Am o problema cu datele returnate de scriptul tau meteo-yahoo, in loc sa peia datele din ziua urmatoare din xml le perei le cele din a cinciea zi (ultiam zi din tabelum xml) te rog sa imi spui daca se paote rezolva problema asta si cum??
Multumesc anticipat

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Am modificat in script pentru corectarea acestei probleme; este rezolvata.
Poti descarca din nou scriptul, de la aceeasi pagina: Script Meteo cu date de la Yahoo

dim Mesaje: 61
Poti sa imi spui si unde ai modificat, la ce line din cod?? as vrea sa inteleg si cum functioneaza nu daor sa il folosesc.
Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Am modificat in functia getNamespaceArr(), am adaugat o variabila $i care se incrementeaza la parcurgerea datelor, astfel sa se poata opri parcurgerea dupa primele 2 elemente (azi si maine), ca sa nu mai fie rescrise pana la ultimul elemment (a 5-a zi).

dim Mesaje: 61
ok da vroiam sa pot sa preiau toate informatiile din acel xml si pe a doaua pagina vroiam sa apara vremea pe urmatoarele 5 zile asta se pate face?? ca am tot incerca sa vad cum preia datele si nu am inteles

MarPlo Mesaje: 4343
Se pote, dar cu multe schimbari in cod. Scuze, dar astfel de modificari le face cel care are nevoie dupa cum stie

dim Mesaje: 61
Multumesc pt raspuns
Am vazut ca datele sunt in xml pt urmatoarele 5 zile deci as vrea sa stiu daca pot sa le preiau din el pe rand cu fotografie si temperatura max si minim si atat
Sau macar temperatura max si minima din ziua curenta ptus temperatura in momentu vizitari

MarPlo Mesaje: 4343
Daca sunt in fisierul xml, se poate. Dar pt asta trebuie sa stii cum sa preiei in php datele din fisier xml.
La cursul php de pe site sunt cateva lectii despre php si xml, sau poti gasi si pe internet tutoriale, cautand: "working with xml in php".
Nu ma implic in modificari de script la cerere.

dim Mesaje: 61
Multumesc pt indrumari ma uit pe cursu tau si sper sa iteleg de acolo cum o sa preiau din xml datele.
Dar am opservat ca data de sus tot nu se schimba in momentu in care dai pe adoau zi ramane tot data din ziua curenta in rest acum preia bine temperatura
Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Nu am facut sa se schimbe si data zilei fiindca am presupus ca cine este interesat de datele meteo de a doua zi, nu trebuie neaparat sa vada si alta data a zilei. Fiindca nu da clic pe "Maine" sa vada ce data va fi.
E doar un script facut in procesul de studiu si exersare.

dim Mesaje: 61
Iti multumesc pt sfaturi si am inteles ca e un scrit facut pt studiu dar daca nu incerc sa il modific nu o sa reusesc nici sa invat.
Am reusit sa schimb afisarea datei creind o noua functie pt ziua de mine

Cod: Selectaţi tot

function reDataMaine($arr_luni, $arr_zile){
      // seteaza data zilei de mine  in format romanesc (Zi_saptamana Nr_zi-Luna)
     $obj_date  = new DateTime(null, new DateTimeZone('Europe/Bucharest'));
	 $obj_date->modify('+1 day');
	 $re_data = $arr_zile[$obj_date->format('D')]. ' '. $obj_date->format('d').' '.$arr_luni[$obj_date->format('M')];}
Acum imi afiseaza corect data

Ca sa preia si temperatura max si min din ziua curenta ar trebui sa creez o noua functie ??
Si daca fac asta crezi ca ingreuneaza scriptu??

MarPlo Mesaje: 4343
Asa cum a fost facut script-ul, e mai greu de afisat temperatura maxima si minima din ziua curenta. Acestea sunt in fisierul xml, in primul "<yweather:forecast .../>" , dar scriptul trece de acest element si preia datele din urmatorul (pentru maine).
Trebuie facute ceva modificari, sau o alta functie care sa preia si sa returneze datele din acel tag xml; dar nu ma bag in astfel de modificari.

Subiecte similare