Realizare duplicat la un tabel dintr-o baza de date pe un alt site

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
d_alinus2004
Mesaje: 21

Realizare duplicat la un tabel dintr-o baza de date pe un alt site

Va salut,

As dori sa stiu daca pot sa primesc o informatie care este completata pe un formular de pe un site si pe un al 2'lea web site care este duplicatul primului ?!

Adica: pe domeniul "domeniu1.com" se completeaza un formular de contact.
Cand pe domeniul "domeniu2.com" (care este duplicatul primului) se completeaza un formular asemanator, informatia sa fie in ambele baze de date.

Numai bine.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In cazul cand vrei sa ai mai multe site-uri in care sa folosesti aceleasi tabele mysql, indicat e sa lucrezi cu o singura baza de date.
De exemplu:
1. Ai baza de date pe serverul de la domeniu1.com. Aici, din CPanel, la "Remote MySQL", permiti accesul extern pentru IP-ul de la domeniu2.com.
2. In script-ul de la ambele domenii faci conectarea la aceeasi baza de date.

Daca totusi vrei la fiecare domeniu cate o baza de date, si vrei sa adaugi acceeasi inregistrare de la un site la baza de date a celuilalt domeniu, in scriptul de la acel site trebuie sa te conectezi si la cealata baza de date, si faci acelasi Insert si la conectarea 2.
Dar inainte trebuie sa setezi din CPanel ca IP-ul de la acel site sa aibe acces la serverul mysql.

d_alinus2004 Mesaje: 21
Salut, Multumesc pentru raspuns.
Dar IP'ul este alocat pentru toate domeniile.

MarPlo Mesaje: 4343
Daca domeniile au acelasi ip, sunt pe acelasi server, e mai simplu; folosesti la fiecare aceeasi baza de date.
La partea de cod, daca e vorba de Wordpress nu ma pricep.
Oricum, ideea e sa pui la scriptul de pe fiecare site aceeasi baza de date.

d_alinus2004 Mesaje: 21
Formularul este realizat cu un plugin. Ar trebui sa caut in baza de date in ce tabela se salvează informatia si sa ii dau in acelasi tabel la toate? Dar si aici o sa ma blocheze pentru ca nu voi sti cum sa ii dau această instructiune.

giulian9 Mesaje: 44
Poti folosi mysql replication ( vezi documentatia ) . Baza de date de pe domeniu1.com o folosesti ca master si cea din domeniul2.com ca slave .

d_alinus2004 Mesaje: 21
Salut Giulian, Daca ai atasat ceva nu am gasit nimic. Ma refer la documentatie.

Numai bine.

mluci Mesaje: 31
Pentru ceea ce vrei tu să faci trebuie să editezi pluginul Wordpress Contact Form 7.Daca vrei te pot ajuta eu cu acest lucru

d_alinus2004 Mesaje: 21
OK Mluci, am transmis cererea pe site-ul tau.
Mersi

giulian9 Mesaje: 44
Documentatia pt mysql replication : https://dev.mysql.com/doc/refman/5.7/en ... ation.html . Daca vrei doar cateva tabele poti sa le sincronizezi folosind :

Cod: Selectaţi tot

    $anfrage = "SELECT * From domeniul1.adresatabel ";
           $result = $conn->query($anfrage);
     if ($result->num_rows > 0 ) {
                                        $send = "REPLACE INTO domeniu2.adresatabel  SELECT * From domeniu1.adresatabel";  
       if (!$conn->query($send)) { echo 'ERROR:' .$conn->error; }
     } 
Ramane sa adaptezi tu codul dupa baza ta de date . Eventual mai poti folosi "triggers on insert ON ". Ca sa iti faci o idee: https://dev.mysql.com/doc/refman/5.7/en ... yntax.html

d_alinus2004 Mesaje: 21
Mersi mult Giulian9.

Nu mai intrasem pe acest fourm de aproximativ 7 ani.
Sincer cred ca este cel mai serios forum de PHP din Romania.

Subiecte similare