Structurare pagina index din site

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
Senior70
Mesaje: 23

Structurare pagina index din site

ACUM, daca nu va este cu suparare, va rog sa ma indrumati catre un tutorial, ( sau sa-mi dati niste sfaturi ) care sa-mi explice cum trebuie structurata prima pagina index. a unui site ( Imi amintesc, ca mai demult, MarPlo aplicase un tutorial referitor la cum tre organizate paginile unui site, dar nu-l mai gasesc ).
Deocamdata atat, o sa va mai atac cu problemele mele.
TOATE BUNE IN ANUL CARE A INCEPUT, SA FIM SANATOSI SI SA NE REVEDEM CU BINE PE ACEST FORUM ... !!!
Scuzati-mi stilul, dar dupa 32 de ani in invatamant si la 71 de viata, am devenit mai "shugubatz ..."

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Organizarea structurii unui site depinde de mai multe criterii, in primul rand de cunostintele si nivelul de experienta din acest domeniu.
Alt factor este nivelul de complexitate /simplitate al site-ului, daca e cu baza de date sau doar fisiere pe server, sistem ajax sau alte grupari de elemente.
Poti sa folosesti combinat cod php si html in fisierul index.php, ca de exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<?php
// aici se includ fisiere si instructiuni php necesare pt obtinerea continutului
// in functie de pagina accesata (din $_GET) se definesc variabile cu continutul care vor fi adaugate in codul html:
$title ='Titlu paginii';
$description ='Descrierea paginii';
$css_file ='address/file.css';
$menu_top ='Meniu in partea de sus';
$menu_side ='Meniu in partea laterala';
$content ='Continutul paginii';
//.. si alte variabile cu continut de adaugat in html
?>
<!doctype html>
<html lang="ro">
<head>
<meta charset="utf-8" />
<title><?php echo $title; ?></title>
<meta name="description" content="<?php echo $description; ?>" />
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1" />
<link rel="stylesheet" href="<?php echo $css_file; ?>" />
</head>
<tbody>
<header id="header">
 <h1><?php echo $title; ?></h1>
<div id="menu_top"><?php echo $menu_top; ?></div>
</header>
<section id="content">
<?php echo $content; ?>
</section>
<nav id="menu_side">
<?php echo $menu_side; ?>
</nav>
<footer id="footer">
Continut in subsolul paginii
</footer>
</body>
</html>
Sau poti sa inveti sa folosesti un sistem cu template, cum e prezentat in acest tutorial: https://marplo.net/php-mysql/creare- ... e-php.html

- Daca altii folosesc alta metoda, rog sa posteze.

Subiecte similare