apelare functie JS din alt fisier

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
andras
Mesaje: 430

apelare functie JS din alt fisier

Salut,
Folosesc Ajax() din fisierul prog_client.php (my_ajax("disponibil.php",data_json,"post");), iar in fisierul disponibil.php am pus un link asa (simplificat):

Cod: Selectaţi tot

$re_html .='<td > <a href="javascript:clicrezervare();"  class="confirmation" id="confirmation" >Rezerva loc</a></td>';
Rezultatul ($re_html) il pun intr-un <div> in prog_client.php.
Cum fac ca la click pe acel link (Rezerva loc) sa-mi execute functia JS clicrezervare(), dar aceasta functie este in fisierul initial (prog_client.php)? Am incercat dar nu merge direct, am mai pus functia clicrezervare() in alt fisier clicu.js dar nici asa nu merge. Am pus si

Cod: Selectaţi tot

<a href="#" onclick="clicrezervare();"></a>
dar tot nu merge. Apare link-ul dar la click pe el nu face nimic. Aceasata functie contine un alt ajax dar n-o pot apela. Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Functia clicrezervare() trebuie sa o ai inclusa in pagina in care vrei sa o apelezi. Daca in pagina unde afisezi link-ul ai si functia (definita direct in acea pagina sau intr-un fisier JS inclus in ea) ar trebui sa mearga.
Verifica in Consola (cu F12) sa nu ai erori javascript.

andras Mesaje: 430
Asta voiam de fapt sa stiu daca pot pune functia JS in pagina in care afisez rezultatul functiei ajax(). Asa am descoperit eroarea, era chiar in cadrul functiei clicrezervare(), eu credeam ca functia nu a fost plasata corect.

Subiecte similare