Nefunctionalitate in Conectare la baza de date

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
cadou
Mesaje: 328

Nefunctionalitate in Conectare la baza de date

Zilele acestea am cumparat de la cineva un script de la un site.
Codul din acele fisiere ma depaseste rau de tot, iar unele chestii nu mi se par logice deloc, pur si simplu nu le inteleg.

Problema care o am in momentul de fata este ca daca eu vreau sa ma conectez la baza de date cu datele corecte, nu reusesc. Daca trec date gresite, pagina site-ului se incarca, daca trec date corecte, nu se incarca pagina, nu afiseaza nimic.

codul de conectare la baza de date este:

Cod: Selectaţi tot

$db['default']['hostname'] = "XXXXXXXXXX";
$db['default']['username'] = "XXXXXXXXXXX";
$db['default']['password'] = "XXXXXXXXXXXXXX";
$db['default']['database'] = "XXXXXXXXXXXXXXXXXXX";
$db['default']['dbdriver'] = "mysql";
$db['default']['dbprefix'] = '';
$db['default']['pconnect'] = false;
$db['default']['db_debug'] = FALSE;
$db['default']['cache_on'] = FALSE;
$db['default']['cachedir'] = '';
$db['default']['char_set'] = 'utf8';
$db['default']['dbcollat'] = 'utf8_general_ci';
$db['default']['swap_pre'] = '';
$db['default']['autoinit'] = TRUE;
$db['default']['stricton'] = FALSE;

cata1241 Mesaje: 45
Cauta portiune de cod unde se face conectarea la baza de date si da-i un var_dump() la ceea ce returneaza acolo.Daca exista un fisier de initializare, adauga pe primele randuri din acel fisier:

Cod: Selectaţi tot

error_reporting(E_ALL);
ini_set('display_errors', 1);

MarPlo Mesaje: 4343
Daca scriptul e cumparat, norml ar fi sa soliciti si sa primesti ajutor de la cel de la care l-ai cumparat.
- Poate ca a criptat codul daca il ofera cu plata. In acest caz, acea persona te poate ajuta.

cadou Mesaje: 328
Cu error_reporting .... am reusit sa imi dau seama de cate ceva ...
problema este ca nu aveam toata baza de date incarcata si de aceea nu imi afisa site-ul.

@Marplo: de la cine am cumparat scriptul a zis ca nu se pricepe la programare asa avansata, si ca si el l-a cumparat la randul lui in urma cu ani buni .

Nici eu nu m-am gandit ca poate fi asa complicat scriptul de la site fata de ceea ce faceam eu. Se pare ca mai am multe de invatat la limbaje de programare, de unele chestii nici nu am auzit, cum ar fi de limbaj de programare (sau ce o fi) "psd"

Subiecte similare