Problema diacritice in Script Inregistrare si Autentificare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Avatar utilizator
ionatan
Mesaje: 94

Problema diacritice in Script Inregistrare si Autentificare

Salut,
Am descarcat scriptul inregistrare si autentificare si l-am instalat separat, dar e problema cu caracterele romanesti la editare date optionale.
Apare asa: ... care a fost judec?tor în Israel dou?zeci ?i doi de ani.
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Problema posibil sa fie de la modul de transmitere a datelor de la php la mysql. Cred ca asta rezolva problema.
In fisierul "class.Base.php" inlocuieste aceasta linie de cod (52):

Cod: Selectaţi tot

self::$conn->exec('SET CHARACTER SET utf8');      // Sets encoding UTF-8
Cu asta:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn->exec('SET character_set_client="utf8",character_set_connection="utf8",character_set_results="utf8"; ');
  
Incearca script-ul pe localhost, asa simplu; daca functionaza cum trebuie, o fi ceva de la server sau cum incluzi tu scriptul in site.
Ori nu se executa in php functia:

Cod: Selectaţi tot

header('Content-type: text/html; charset=utf-8');
Sau nu e acest tag in zona <head> a paginii:

Cod: Selectaţi tot

<meta charset="utf-8" />

ionatan Mesaje: 94
Salut,
Modificand aceasta linie de cod, e ok. Am inlocuit si in sistemul de comentarii " Script Comentarii cu paginare" pt ca aveam aceasi poveste... Am descarcat din nou scriptul "Script Utilizatori - Inregistrare si Autentificare / Logare " cu acea linie de cod gata inlocuita si e ok cu exxceptia care am mai spus si altadata, adaugand o imagine optionala nu o incarca pe serveer imi da eroarea
Warning: include(usrtempl/msgdel.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /homepages/8/d279995505/htdocs/ionatan/usrincls/msgs.php on line 16

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'usrtempl/msgdel.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php5') in /homepages/8/d279995505/htdocs/ionatan/usrincls/msgs.php on line 16
mentionez ca imaginea de utilizator
"'.$usrdat['imgusr'].'"
se incarca corect si schimbarea ei deasemenea
Va multumesc pentru raspunsuri!
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Am testat din nou pe localhost, nu apare problema la adaugare /stergere imagine in scriptul de inregistrare /logare; nici la poza nici in mesaj. Nu stiu sigur care e cauza problemei la tine.
Oricum, incearca asa (alta solutie nu am), in fisierul "msgs.php", la linia 16, in loc de:

Cod: Selectaţi tot

include(USRTEMPL.'msgdel.php');
Pune acest cod:

Cod: Selectaţi tot

include('../'. USRTEMPL .'msgdel.php'); 

Subiecte similare