Problema Script Utilizatori - Inregistrare si Autentificare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
cadou
Mesaje: 328

Problema Script Utilizatori - Inregistrare si Autentificare

Mie nu imi merge acest script: https://marplo.net/php-mysql/utiliza ... gare .

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Ce anume nu merge, ce modificari ai facut; sau ce erori /mesaj apare?
Testeaza-l intai pe localhost (de exemplu cu XAMPP) cu fisierul de test, dupa ce faci editarile necesare (specificate in "Citeste.html") si creezi de asemenea tabelele in baza de date.

cadou Mesaje: 328
Eroarea asta imi da:

Cod: Selectaţi tot

Parse error: syntax error, unexpected $end in /home/a5485229/public_html/usrincls/texts.php on line 1
Si cand incarc pe server imi da erori.

MarPlo Mesaje: 4343
Cauza acestei erori poate fi de la editorul pe care-l folosesti ca sa scrii in fisierele PHP.
Daca e un editor complex, gen DreamWaver, sau cel din CPanel de la hosting, acestea de obicei adauga in fisier caractere invizibile, dar care sunt citite de PHP si dau erori.
Indicat e sa folosesti un editor simplu de text, gen Notepad++, si sa salvezi fisierul cu codare UTF-8 without BOM.

cadou Mesaje: 328
Am incercat ambele metode si simpla si dezvoltat, la simpla imi da eroarea asta

Cod: Selectaţi tot

Fatal error: Class 'Logare' not found in /home/a5485229/public_html/users/index.php on line 4

MarPlo Mesaje: 4343
Incearca fisierul de test pe localhost, server XAMPP sau altul instalat pe calculatorul tau, editat cu Notepad++.

Eroarea indica faptul ca fisierul cu clasa Logare nu e inclus cu adresa corecta in "index.php".
PHP nu e Copy + Paste , trebuie sa cunosti cat de cat PHP ca sa stii cum sa folosesti /instalezi acele scripturi.
Pentru cei care nu stiu, dar vor sa invete, este Cursul PHP-MySQL pe site.

cadou Mesaje: 328
este instalat exact cum zice in "readme.html"

MarPlo Mesaje: 4343
Am testat din nou scripturile pe localhost, si functioneaza.
Eroarea:

Cod: Selectaţi tot

... unexpected $end in /home/a5485229/public_html/usrincls/texts.php on line 1
e de la ceva pe linia 1 in acel fisier, iar asta poate fi de la editorul de test, modul cum e salvat (ASCII, UTF-8), sau daca ai modificat ceva in "texts.php" si ai lasat linia de cod sau sirul neinchis.

In celalalt script, mesajul de eroare specifica clar ca e problema cu includerea clasei Logare.
Vezi ca model cum e in fisierul "index1.php", si testeaza pe localhost.
Deci cauza erorilor nu e de la script, ci or de la editorul de text folosit, ori de la modul de includere in site. Daca la test functioneaza, nu am ce problema sa rezolv.

Subiecte similare